Klub absolventu Vojenské konzervatoře a Vojenské hudební školy
pruh

Největší dechovková show podpořila Český rozhlas Dvojku

Dechovková hitparáda Českého rozhlasu, která nemá svým žánrovým zaměřením a nepřetržitou délkou vysílání ve světě obdoby, oslavila 20. narozeniny. Svaz malých dechovek ČR, Český rozhlas Dvojka a Folklorní sdružení ČR jsou vyhlašovateli akce Zlaté trumpety aneb Dechovková hitparáda, která oslavila úspěšný rozhlasový pořad jedinečnou podívanou plnou příjemných překvapení, na které zazněla řada desítek úspěšných písniček české lidovky a dechovky v podání Vejvodovy kapely a Mistříňanky v čele s mnoha známými sólisty a moderátory Alenou Rapáčovou a Zdeňkem Voráčem.

Hlavním hostem programu byla Ústřední hudba Armády České republiky, která na ploše arény předvedla svůj prestižní show-program.

Dalším hlavním hostem programu byla kapela Moravanka, která letos slaví 40 let, podobně jako její zakladatel Jan Slabák své 70. narozeniny.

Program nabídnul řadu atrakcí: např. královna české dechovky Zorka Kohoutová přijela k pódiu historickým automobilem, vyrobeným před 80 lety a herec, muzikant a moderátor Josef Zíma přispěchal v kočáře taženém koňským spřežením. Odhalen byl největší hudební nástroj na světě - basová tuba o abnormální velikosti, vyrobená v Amati Kraslice.

Úspěšně se odehrál pokus o světový rekord: největší počet tanečníků "pod jednou střechou" za zvuků stejnojmenné polky Karla Valdaufa a Ladislava Jacury. Součástí před-programu, který začal už v dopoledních hodinách na venkovním prostranství arény bylo vystoupení našich předních mládežnických kapel, v programu nechyběly ani dětské a mládežnické folklorní soubory. Program obohatila vystoupení stovek mažoretek z celé České republiky, včetně mažoretek "babiček" a "husarů" - "mažoreťáků".

Vybrané části záznamu akce bude postupně vysílat Český rozhlas Dvojka v pořadech Ta naše písnička od 8. listopadu, kdy v roce 1991 poprvé zazněla na vlnách stanice Praha Zlatými trumpetami oslavovaná Dechovková hitparáda.


Vladimír Brand